Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ani poprawić w innym terminie. Wyniki egzaminu nie wpływają na ukończenie szkoły.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
PRZEBIEG EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni. W roku szkolnym 2024/ 2025 odbędzie się następujących dniach:
13 maja 2025 r. – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut,
14 maja 2025 r. – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut,
15 maja 2025 r. – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w terminie dodatkowym w czerwcu.
10 czerwca 2025 r. - egzamin z języka polskiego,
11 czerwca 2025 r. – egzamin z matematyki,
12 czerwca 2025 r. – egzamin z języka angielskiego.
Egzamin każdego dnia rozpoczyna się o godzinie 9.00.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Jest to powód do unieważnienia egzaminu.