Alaskan malamut nie jest najłatwiejszym psem do hodowli, a mimo to pan Wojciech Cesarz zdecydował się zaprosić go na stałe do swojego domu. Jakby tego było mało, uczynił go głównym narratorem swoich książek, które napisał wspólnie z żoną, panią Katarzyną Teresiewicz.
Trzeba przyznać, że powieści z malamutem Winterem, bo takie imię otrzymał sympatyczny futrzak, cieszą się dużym powodzeniem wśród młodych czytelników. Najchętniej czytane to: „Pamiętnik grzecznego psa”, „Nowe przygody grzecznego psa”, „Wakacje grzecznego psa”, „Kocie kłopoty grzecznego psa” i „Zakochany grzeczny pies”. Sielskie życie Wintera zmąciło pojawienie się kota, który został narratorem „Zapisków wrednego kota”.
Wielbiciele Wintera, w dniu 28 marca, mieli okazję spotkać się osobiście z panem Wojciechem Cesarzem w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 7. Niestety, nie było z autorem Wintera, ani pani Kasi, która musiała zostać w domu, ale pan Wojtek był perfekcyjnie przygotowany. Przywiózł ze sobą prezentację z fotkami Wintera z czasów, kiedy był on jeszcze szczeniakiem. Opowiedział dzieciom o malamutach, a także o innych, ciekawych rasach psów. Uświadomił, jak wiele zawdzięczamy psom, zwłaszcza pracującym w szpitalach, w ratownictwie, w policji i wielu innych miejscach. Opowiedział m.in. historię psa wodołaza, który wykazał się niezwykłym instynktem i uratował tonące dziecko, zanim wszyscy dorośli, na czele z ratownikami, zorientowali się, że potrzebuje ono pomocy. Psich historii było więcej i nie sposób ich wszystkich wymienić, tak jak zwierząt, których z latami przybywało w domu pana Wojtka.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, koniecznie zajrzyjcie do wspomnianych książek autora, także do „Kiki ucieka z cyrku”, „Przygód Filipka”, „Gorzkiej czekolady” i „Na psa urok”. Dorosłym czytelnikom polecamy powieść „Czego pragnie Maryla?”. Spotkanie z sympatycznym panem pisarzem było możliwe dzięki działalności w naszej szkolnej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, którego działalność koordynuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie i sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki w ramach programu DKK.