W klasach I - III poznałeś/aś podstawowe przepisy ruchu drogowego i wiesz jak zachować się na drodze jako pieszy. Mając ukończone 10 lat, możesz ubiegać się o kartę rowerową. Gdy ją zdobędziesz będziesz mógł/ła jeździć po drogach publicznych swoim pierwszym pojazdem. Zanim jednak wyjedziesz na drogę, musisz poznać przepisy ruchu drogowego i opanować umiejętność jazdy rowerem.
Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części: egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego.
Egzamin teoretyczny na kartę rowerową ma formę testu jednokrotnego wyboru, obejmującego przepisy prawa o ruchu drogowym i pierwszej pomocy przedmedycznej. Wynik części teoretycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin uzyskała co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania. Egzamin teoretyczny przeprowadza nauczyciel posiadający odpowiednie uprawnienia, wyznaczony przez Dyrektora szkoły.
Egzamin praktyczny obejmuje jazdę rowerem w miasteczku ruchu drogowego umiejscowionym przy SP 5 w Świdniku.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego.
Egzamin praktyczny może obejmować: przygotowanie roweru do jazdy, obsługę techniczną roweru, jazdę rowerem na wprost i po łuku (rondo), reagowanie na znaki drogowe, zmianę pasa ruchu, jazdę rowerem – trzymając kierownicę jedną ręką (sygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo lub w prawo), ruszanie z miejsca i zatrzymywanie się w wyznaczonym miejscu, slalom.
Wynik części praktycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin prawidłowo wykonała co najmniej 90%manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.
Egzamin teoretyczny będzie przeprowadzony przy udziale przedstawicieli Policji.
Uczniowie przystępujący do egzaminu praktycznego powinni posiadać własny rower oraz kask. Rower powinien posiadać obowiązkowe wyposażenie zgodne z przepisami.
Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej na podstawie arkusza zaliczeń. Potrzebna będzie zgoda rodziców oraz opinia wychowawcy klasy.
Staraj się więc, by Twoja postawa i zachowanie były nienaganne.
Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową [do pobrania w załączniku].
Podstawa prawna: Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 96.
1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:
1) rowerem - jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy;
2) motorowerem - jest karta motorowerowa lub prawo jazdy;
3) pojazdem zaprzęgowym - jest prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.
2. Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.
Art. 97.
2. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej.
Art. 98.
4. W razie utraty lub zniszczenia karty rowerowej lub motorowerowej wtórniki tych dokumentów wydaje organ, który je wydał.
Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 512)