"Świat Nauki i Ekologii: Siódemka Gości Erasmusa na Warsztatach STEMaction for The Future"
W dniach 22-26 kwietnia przebywała w naszym mieście i szkole delegacja 22 nauczycieli i 26 uczniów z Hiszpanii, Turcji, Bułgarii. Słowacji, Litwy i Serbii , Nauczyciele i uczniowie przebywali u nas w związku z realizacją projektu „ STEMAction for the Future” w ramach programu Erasmus + . Celem projektu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży nauk ścisłych i inżynieryjnych a także zachowań proekologicznych.
W ramach wizyty, nauczyciele ze szkół partnerskich wraz z nauczycielami szkół goszczących prowadzili lekcje metodą projektu i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Tematem zajęć były zmiany klimatyczne, ich przyczyny oraz konsekwencje. Uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych komunikując się w języku angielskim. Nauczyciele prowadzili obserwacje zajęć, dzieląc się doświadczeniami z pracy metodą STEM , która kładzie nacisk na wykorzystanie wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technologii.
Poza zajęciami na terenie szkoły uczniowie odbywali wyjazdy edukacyjno-kulturowe. Odwiedzili Politechnikę Lubelską, gdzie uczestniczyli w warsztatach poświeconych pojazdom wykorzystującym ekologiczne rozwiązania, na przykład budowali model silnika na paliwo wodorowe poznając zasady jego działania. Mogli też obejrzeć test pojazdów z napadem wodorowym, elektrycznym oraz poduszkowca. W czasie wyjazdu do Warszawy odbyli serię warsztatów o tematyce przyrodniczej i robotycznej w Centrum Nauki Kopernik, oraz odwiedzili wystawy stałe Centrum i Planetarium. Zwiedzali także zabytki Lublina i Warszawy poznając kulturę i historię Polski.
To już ósme warsztaty międzynarodowe, które odbywają się w ramach projektu „ STEMAction for the Future”. Przypominamy , że poprzednie odbyły się w Turcji (dwukrotnie), Serbii, Bułgarii, Hiszpanii Litwie i Słowacji.
Ważnym aspektem takich spotkań jest poznawanie życia codziennego lokalnej społeczności. Uczniowie z inny krajów mieszkali u rodzin swoich rówieśników, chodzili z nimi do szkoły, spędzali czas wolny. Poznawali ich zainteresowania, tradycje nie tylko podczas oficjalnej gali, podczas której utalentowani uczniowie danej szkoły mogą się zaprezentować przed międzynarodową publicznością ale na co dzień. Zawarte przyjaźnie, mamy nadzieję pozostaną jeszcze długo po takim spotkaniu.
Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji programu wizyty władzom miasta, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Zespołowi Tańca Ludowego „Leszczyniacy” , Politechnice Lubelskiej ale przede wszystkim uczniom, ich rodzinom a także nauczycielom i dyrekcji ZSP 1 , który pokazali naszą tradycyjną gościnność i stworzyli prawdziwy dom dla naszych gości. Z relacji gości wiemy, ze wspomnienia z tego wyjazdu na długo pozostaną w sercach uczestników tego wydarzenia.