Czytamy na 7!
Wszyscy wiemy, że czytanie dzieciom książek ma mnóstwo zalet: rozwija wyobraźnię, empatię, ćwiczy koncentrację i pamięć. Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, poszerzają wiedzę o świecie, pomagają budować własny system wartości i kształtować wrażliwość moralną.
Głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy, wzbogacając słownictwo. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czytać – jest już oswojone z literkami.
Istotne jest również budowanie silnej więzi z rodzicem – dziecko, któremu rodzice czytają książkę przytulając go i poświęcając mu swój czas, czuje się bezpieczne, ważne, kochane. Zaspakajamy w ten sposób potrzebę uwagi i miłości. To jedna z najlepszych form spędzania czasu razem ze swoją pociechą.
Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał , a wystarczy już 10-15 minut dziennie - szczególnie w dobie telefonów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci.
W naszej szkole również stawiamy na rozwój czytelnictwa. Bierzemy udział w wielu akcjach czytelniczych, takich jak:
- poniedziałkowe i wtorkowe czytanie w klasach młodszych (wspólne czytanie książek z wychowawcą rozpoczynające tydzień nauki)
- "Akademia Czytania” - czytanie wybranych książek podczas zajęć świetlicowych
- program „Ratownicy Czytelnictwa” i ogólnopolska akcja „Czytamy Muminki”
- Dyskusyjny Klub Książki we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie oraz z Instytutem Książki
- "Szkoła Twórczych Praktyk" – projekt organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
- zajęcia z bajkoterapii
- Wojewódzki Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas IV szkół podstawowych „Legendarny Lublin”
- Wojewódzki Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas V szkół podstawowych „Początki państwa polskiego w legendach Wandy Chotomskiej”
- akcja „Noc Bibliotek”, koordynowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
- akcja „Narodowe Czytanie” organizowana przez Prezydenta RP
- Ogóolnopolski Dzień Głośnego Czytania
Czekamy także na pozytywne rozpatrzenie wniosku w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.