Próbny egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/25
Pierwszy próbny egzamin ósmoklasistów w naszej szkole odbędzie się w następujących terminach:
- 2 grudnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 9.00 – język polski,
- 3 grudnia 2024 r. (wtorek) – godz. 9.00 – matematyka,
- 4 grudnia 2024 r. (środa) – godz. 9.00 – język angielski i język rosyjski.
Próbny egzamin ma charakter testu diagnostycznego. Jest przeprowadzany w celach:
1) informacyjnym – aby umożliwić uczniom pracę z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (tj. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi);
2) diagnostycznym – aby zidentyfikować wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia.
Z próbnego egzaminu nie będą wystawiane stopnie z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych. Natomiast nauczyciele przekażą każdemu uczniowi wartościową informację zwrotną poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy.
Wyniki próbnego egzaminu również posłużą nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi.
Zadania w arkuszach próbnego egzaminu będą obejmować całość wymagań ogólnych
i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego, zatem może się zdarzyć, że niektórych zadań uczniowie mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji.
Materiały do języka polskiego, matematyki i języka angielskiego próbnego egzaminu ósmoklasisty obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami, zgodnie z dostosowaniami zatwierdzonymi przez Radę Pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 7
w Świdniku i zaakceptowanymi przez rodziców zainteresowanych uczniów.
Drugi próbny egzamin ósmoklasisty planujemy przeprowadzić w marcu 2025 r.
ZADANIA NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty będzie sprawdzał wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych, które obowiązywały w okresie pandemii i obowiązują nadal. Dopiero od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone
w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I – VIII, jak to było w czasach przed pandemią.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie,w których uczeń wybiera jedną odpowiedź spośród kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie,w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2023.
WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA
W 2024 r. uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca. Tego samego dnia każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenia wydaje szkoła uczniom lub ich rodzicom/prawnym opiekunom.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż 2 października 2023 r., składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW
Uczeń, który jest laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie - cudzoziemcy oraz uczniowie – obywatele Ukrainy, przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
DOBRE RADY
Ucząc się do egzaminu warto:
- dokładnie zapoznać się z wymaganiami dla poszczególnych przedmiotów,
- zaplanować naukę w kalendarzu,
- powtórzyć lektury obowiązkowe,
- przypomnieć sobie, jak pisać rozprawkę i opowiadanie,
- opanować słownictwo i czasy gramatyczne z języka obcego,
- sprawdzić, jakie są matematyczne pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki,
- regularnie wypełniać arkusze egzaminacyjne.
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (link otwiera się w nowym oknie) w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty dostępne są:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty oraz aneksy do tych informatorów obowiązujące w roku szkolnym 2023/2024,
- przykładowe arkusze egzaminacyjne,
- arkusze próbnego egzaminu,
- zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych,
- arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019 – 2023.
WAŻNE TERMINY:
|
|
do 2 października 2023 r. |
Złożenie przez rodziców deklaracji wskazującej język obcy nowożytny, |
do 16 października 2023 r. |
Przedłożenie przez rodziców dyrektorowi szkoły zaświadczenia o stanie zdrowia ucznia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się |
do 24 listopada 2023 r. |
Złożenie przez rodziców oświadczenia o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzenia egzaminu do potrzeb i możliwości psychofizycznych zdających |
do 14 lutego 2024 r. |
Złożenie przez rodziców pisemnej informacji o zmianie języka obcego na egzaminie |
do 30 kwietnia 2024 r. |
Przekazanie przez rodziców dyrektorowi szkoły wniosku o zmianie języka obcego nowożytnego w przypadku laureatów konkursów przedmiotowych |